Jaki sejf do domu wybrać? Wszystkie potrzebne informacje

Posiadając kosztowne przedmioty w swoim domu, należy dbać o ich bezpieczeństwo. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, w tym zamykane pudełka lub kasetki. Jednak najbardziej popularnym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest sejf. Do domu wybrać można wiele rodzajów takich sprzętów. Dzięki poniższym informacjom dowiesz się, jaki będzie odpowiedni do Twoich potrzeb.

Czy cena ma znaczenie?

Najczęściej te najtańsze sejfy wykonane są ze słabej jakości materiałów. Miewają lichą konstrukcję, a ich zabezpieczenia nie dają wielkiej gwarancji bezpieczeństwa zawartości. Zwróć uwagę na klasę odporności takich sprzętów. Jest to standard, który jest respektowany na terenie całej Unii Europejskiej. Chcąc całkowicie utrudnić złodziejowi lub niepożądanej osobie dostęp do zawartości sejfu warto zadbać, by była spełniona klasa S1 lub S2. Jeżeli chcesz zapewnić to, by włamywacz miał naprawdę niełatwe zadanie, możesz zaopatrzyć się w sejf o zamkach o klasie 0-XIII. Dzięki takiemu sprzętowi będziesz mógł spokojnie spać bez stresowania się o bezpieczeństwo swoich cennych przedmiotów. Poniżej znajdziesz wiele przydatnych informacji o tym, jaki sejf domu będzie najlepszy.

Sejf do domu — po co?

Posiadanie sejfu w miejscu zamieszkania to całkiem rozsądny pomysł. Przez Twój dom przewija się wiele mniej lub bardziej znanych Ci osób. To nie tylko przyjaciele, a i sprzątaczki, opiekunki czy fachowcy od napraw. Oczywiście nie każdy przychodzi w złych zamiarach, ale przezorny zawsze ubezpieczony. Taki sprzęt zabezpieczy Cię nie tylko przed kradzieżą, ale też przypadkowym uszkodzeniem lub po prostu zawieruszeniem się cennych dla Ciebie przedmiotów.

Co przechowywać w sejfie?

Wbrew pozorom w sejfie nie przechowuje się jedynie gotówki. Mogą to być ważne dokumenty i hasła, na przykład do banku lub innych ważnych stron internetowych. Polisy ubezpieczeniowe mogą mieć wysoką wartość, warto przechowywać je w bezpiecznym miejscu. Jeśli już dowiesz się jaki sejf do domu warto kupić, to na pewno pomyślisz o schowaniu tam cennej biżuterii. Są to wyjątkowo kosztowne przedmioty, nieraz mogą mieć wartość sentymentalną. O ile posiadasz skrytkę bankową, to zapewne wiesz, jak klucz do takiego miejsca może być ważny. Jest to idealny przedmiot do schowania w sejfie.

Rodzaje sejfów

Zanim kupisz sejf do domu, pomyśl o tym, czego naprawdę Ci potrzeba. Możesz znaleźć taki, który jest w formie niewielkiej szkatułki, szafki lub całej szafy. Sejfy zawsze muszą być odporne na ogień. Muszą wytrzymać przynajmniej 30 minut pożaru. Są także na tyle solidne, by osoba nieuprawniona do ich otworzenia, nie była w stanie tego zrobić. Według tych wytycznych są trzy klasy sejfów. Pierwsza to ognioodporne. Taki rodzaj doskonale zabezpieczy zawartość przed pożarem, jednak włamanie do niego nie musi być ekstremalnie trudne. Do drugiej zaliczamy sejfy odporne na włamania. Bezprawne otworzenie ich stanowi wielkie wyzwanie. Mogą mieć wzmocnioną konstrukcję. Jednak przed ogniem nie chronią na długo. Trzecia, najdroższa opcja, to sejfy odporne na włamanie i ogień. Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie przechowywanych przedmiotów, to będzie najlepszy i najpewniejszy wybór.

Jaki sejf do domu wybrać? Zamek i rozmiar

Z pewnością podczas próby odpowiedzi na pytanie, jaki sejf do domu wybrać pierwsze, o czym myślisz, to jego rozmiar. W zależności od przedmiotów w nim przechowywanych możesz potrzebować sejfu o różnej wielkości. Warto jednak kupować taki sprzęt z zapasem miejsca w środku, dzięki temu zabezpieczysz się na przyszłość, jeśli chciałbyś przechowywać tam więcej kosztowności. Możesz wybrać mały – do przechowywania kluczyków lub dokumentów. Są także sejfy o większych rozmiarach służące do przechowywania obrazów, dużej ilości dokumentów lub gotówki. Istnieje wiele rodzajów zamków, podstawowymi są te o klasie A lub B. Różnią się one ich sposobem użytkowania, ale gwarancja bezpieczeństwa jest na podobnym poziomie. Sejf może być zamykany mechanicznie, elektronicznie lub biometrycznie. Jeżeli chciałbyś wmurować sejf, kup sejf domowy ścienny. Są też opcje sejfów podłogowych i meblowych. Oprócz tego istnieją sejfy otwierane przez aplikację na smartfona, może to być przydatne przy zdalnej kontroli nad sprzętem.

Ile może kosztować sejf?

Cena sejfów jest zależna od wielu czynników. Między innymi od klasy zabezpieczeń i rozmiaru. Sejfy niewielkie o słabszych zabezpieczeniach kupisz już w granicach kilkuset złotych. Sprzęt takiej samej wielkości, jednak o zdecydowanie lepszych zamkach może kosztować blisko 10 tysięcy złotych. Analogicznie rzecz biorąc sejfy, które są wielkości szafy, kosztują znacznie więcej. Bogatą ofertę sejfów znajdziesz w naszym sklepie internetowym Metalowy Tony. Mamy wszystko, czego potrzebujesz, abyś mógł zabezpieczyć swój majątek.

Gdzie ulokować sejf

Chcąc umieścić w swoim domu sejf, dokładnie przemyśl, gdzie go zamontujesz. Wybór lokacji nie jest łatwy, ale podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę. Miejsce, w którym będzie stał, nie powinno zwracać zbytniej uwagi. Powinno zapewniać dyskrecję, ale także być dostępne. Najlepiej, żeby nie znajdowało się w dziennej części domu. Przestrzeń musi zapewniać odpowiednie przymocowanie sejfu. Ważne, żeby wybrane miejsce nie było w zasięgu wody. Otoczenie sejfu powinno być niepalne, najlepiej nie drewniane, aby podczas ewentualnego pożaru, nie osiągało wysokich temperatur.

Gdy już masz sejf w domu…

Jeżeli już jesteś posiadaczem sejfu, jest kilka zasad, których powinieneś przestrzegać. Nie chwal się nikomu, że go masz. Dlaczego? Żeby nie kusić losu! Gdy w świat pójdzie fama o Twojej zamożności, możesz narazić się na włamanie. Dotąd hasło “sejf” kojarzy się z wielkim bogactwem, więc skuszeni jego wizją złodzieje mogą mieć Twój dom na oku. Próbuj utrzymać tajemnicę również przed dziećmi. Co one mogą zrobić złego? Dzieci zdecydowanie częściej mogą podać dalej informację o cennych przedmiotach. Nieświadomie mogą ściągnąć zagrożenie na Ciebie i Twoją rodzinę. Nie zapisuj też nigdzie kodu, a jeżeli sejf jest na kluczyk, nigdy nie zostawiaj go bez nadzoru!

Przezorny zawsze ubezpieczony

Będąc posiadaczem sejfu, liczysz, że nikomu nie uda się dostać do jego zawartości. Co jednak, jeżeli stanie się najgorsze? Pamiętaj, że zawsze możesz ubezpieczyć swój sejf. Kwoty, na jakie może opiewać taka polisa, różnią się w zależności od klasy zabezpieczeń. Klasa S1 może zostać objęta polisą do 50 tysięcy złotych. Klasę VIII możesz ubezpieczyć do kwoty 10 milionów złotych. Wyższe klasy sejfów nie mają innych ograniczeń finansowych. Wybierając więc ofertę ubezpieczyciela warto, żebyś przemyślał, co będziesz przechowywał w sejfie, żeby ewentualna rekompensata mogła zadośćuczynić Twoją stratę. 

Sejf do domu to bardzo dobry pomysł. Możesz tak zabezpieczyć wartościowe przedmioty i dokumenty nie tylko przed kradzieżą, ale też przed zniszczeniem. Pamiętaj jednak, żeby zachowywać względy bezpieczeństwa. Nigdy nie powinieneś otwierać sejfu przy osobach trzecich. Nie wiadomo do czego to może kogoś zainspirować. Zabezpiecz swój dobytek i ciesz się spokojem na co dzień.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium