Jak przygotować do pracy gabinet zabiegowy? Wymogi sanepidu, których nie wolno lekceważyć!

Każdy, kto prowadzi lub pracuje w gabinecie lekarskim, zmuszony jest do przestrzegania pewnych zasad higienicznych. Dotyczą one w zasadzie każdego punktu udzielającego świadczeń zdrowotnych, czy jest to gabinet szkolnej higienistki, gabinet dentystyczny czy gabinet zabiegowy. Wymogi sanepidu są jasno określone i wymuszają działanie zgodnie z procedurami, co jest niezwykle istotne szczególnie teraz, w okresie pandemii.

Prawidłowa wielkość lokalu

Czy wiesz, jak ważną kwestią jest rozmiar, który ma gabinet zabiegowy? Wymogi sanepidu są w tym zakresie dość precyzyjne, choć nie określają tego konkretnie w metrach. Za to opisują, że urządzenia, aparatura i sprzęt muszą być prawidłowo rozmieszczone, zainstalowane i umożliwiające wygodne użytkowanie. Wiele więc zależy od rodzaju działalności, jaką będziesz wykonywać w gabinecie zabiegowym. Niezależnie od tego konieczne jest wydzielenie miejsca, w którym zgromadzone będą odpady. Całe wyposażenie, ale też ściany i podłogi muszą być wykonane z takich materiałów, które umożliwiają sprawną dezynfekcję.

Wyposażenie gabinetu

Właśnie dlatego meble wykonane z metalu sprawdzają się w gabinetach zabiegowych. Wymogi sanepidu nie narzucają zakupu właśnie takiego sprzętu, jednak lata doświadczeń pokazały, że to najlepsze rozwiązanie. Metalowe stoły i szafki, ale także leżanki i krzesła o wiele łatwiej wyczyścić, niż tapicerowane powierzchnie. Szczególnie teraz, gdy dezynfekcję wykonuje się o wiele częściej i dokładniej, jakość i rodzaj tworzywa mają ogromne znaczenie.

Inne wymogi sanepidu, obowiązujące w gabinecie zabiegowym, to dostęp do ciepłej i zimnej wody, za pomocą umywalki. Musi być ona wyposażona w dozownik z mydłem w płynie oraz środek dezynfekujący. Obok powinno znaleźć się pudełko z ręcznikami jednorazowymi oraz pojemnik na zużyte ręczniki.

Gabinet zabiegowy - wymogi sanepidu względem wyposażenia

Każdy gabinet zabiegowy, który chce spełnić wymogi sanepidu, powinien zapewnić swoim pacjentom komfortowe warunki leczenia. Dlatego tak ważne jest wstawienie do środka kozetki, krzesła, stolika zabiegowego oraz szafek, w których przechowywane są wszelkie leki i środki higieniczne. W takich warunkach można z łatwością pobierać krew i inne materiały do analizy. Wszelkie zastrzyki, które muszą być wykonane pacjentom, potrzebują dodatkowo parawanu, bo dość często w gabinecie przebywa więcej niż jedna osoba.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl