Każdy zakład pracy jest miejscem, w którym może dojść do wypadku. Dlatego obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie dostępu do dobrze wyposażonej apteczki. Powinna ona znajdować się w widocznym miejscu, jednak na tyle zabezpieczonym, by nikt niepowołany nie mógł się do niej dostać. Mogłoby się bowiem zdarzyć, że wyposażenie apteczki pierwszej pomocy wpadnie w czyjeś ręce i w kryzysowej sytuacji po prostu zabraknie potrzebnych środków. Sprawdź, jakie warunki powinna spełniać dobrze działająca apteczka?
Zgodnie z prawem, każdy zakład pracy potrzebuje apteczki
Apteczka w zakładzie pracy jest obowiązkowa, co wymusza na pracodawcach polskie prawo. Za jej brak można nałożyć karę. Nie ma jednak precyzyjnych zasad, które by określały szczegółowe wyposażenie apteczki pierwszej pomocy. Przepisy sugeruję jednak, aby wnętrze było dostosowane do ilości zatrudnionych i rodzaju prowadzonej działalności. Istotne jest też, aby rozmieszczenie poszczególnych apteczek skonsultować z inspektorem BHP lub lekarzem. Każda z nich powinna być dokładnie oznakowana białym krzyżem na zielonym tle, co najczęściej jest już nadrukowane na gotowych produktach.
Apteczka wisząca – metalowa skrzynka pełna pomocy
Nim przejdziemy do wyposażenia apteczki pierwszej pomocy, warto podkreślić, że samo opakowanie, w którym będą przechowywane środki opatrunkowe, także ma znaczenie. Powinno być wykonane z trwałego metalu, zamykane na klucz i odpowiednio oznakowane. Dopuszcza się wybór egzemplarza z szybką, przez którą widoczna jest zawartość. Jeśli w biurze pojawi się model zamykany na klucz, trzeba wyznaczyć miejsce jego przechowywania. To wszystko ma ogromne znaczenie w chwili zagrożenia, gdy dojdzie jeszcze stres i nerwy.
Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy – tego nie może zabraknąć
Jak już wspomnieliśmy, nie jest jasno określone, jakie powinno być wyposażenie apteczki pierwszej pomocy. Są jednak pewne podstawowe akcesoria, idąc za wzorami z innych krajów, w które warto zainwestować. Znajdują się wśród nich: kompresy zimne, na oko, opaski elastyczne, plastry, chusty trójkątne, sterylne opatrunki i koc ratunkowy NRC. Ważne są także nożyczki czy jednorazowe rękawiczki, które powinny być dość wytrzymałe. Przydatna jest także sól fizjologiczna, ustnik do sztucznego oddychania, a przede wszystkim instrukcja udzielania pierwszej pomocy z numerami alarmowymi.
Jak widać, zakładowa apteczka składa się głównie z materiałów opatrunkowych. W zakresie leków sprawa jest bardziej skomplikowana, ze względu na możliwość wystąpienia reakcji uczuleniowych na dany środek. Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy w biurze, gdzie wszyscy dobrze się znają, może dodatkowo zawierać leki przeciwbólowe i inne, dopasowane do potrzeb zatrudnionych.