Sejf na klucze czy z zamkiem elektronicznym? Który wybrać?

Sejf jest urządzeniem do zabezpieczenia cennych przedmiotów przed zniszczeniem i kradzieżą. To obowiązkowy element wyposażenia biur, lokali usługowych i hoteli. Jest także świetnym rozwiązaniem w prywatnych domach. Dzięki niemu ochronisz ważne dokumenty, biżuterię czy dzieła sztuki przed pożarem, powodzią oraz kradzieżą. Zyskasz pewność, że są bezpieczne, nawet podczas Twoich długich nieobecności i będziesz mieć pewność, że ich nigdzie nie zgubisz.

Szukając sejfu musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest wybór zamka: na klucz lub elektronicznego. Zastanawiasz się, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku? Czytaj dalej!

Sejf na klucze a zamek elektroniczny. Czym się różnią?

Zanim podejmiesz decyzję, przyjrzyj się różnicom między obydwoma rozwiązaniami.

1. Zamek na klucz to tradycyjne rozwiązanie, które wciąż ma swoich licznych zwolenników. Sejfy tego typu są bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy przekręcić kluczyk w zamku, żeby go otworzyć. Nie musisz używać baterii ani zapamiętywać kodu. To duże ułatwienie, jeśli na co dzień posługujesz się wieloma hasłami cyfrowymi i obawiasz się, że nie zapamiętasz kolejnego. Decydując się na ten model, pamiętaj, że musisz zabezpieczyć kluczyk, aby nie wpadł w niepowołane ręce. Uważaj również, żeby go nie zgubić.

2. Zamek elektroniczny jest szybki i wygodny w użytkowaniu. Jego obsługa sprowadza się do wstukania kilku cyfrowego kodu. Takie modele są nieco droższe, ale zapewniają większy komfort obsługi. Nie musisz się martwić, że zgubisz klucze, ani szukać bezpiecznego miejsca do ich przechowywania. Wystarczy, że zapamiętasz kombinację cyfr. Pamiętaj jedynie, że zamek zasilany jest bateriami, więc zawsze warto mieć zapasowe w pobliżu. Uważaj także, żeby nikt nie podejrzał kodu. Wiele nowoczesnych zamków elektronicznych wyposażonych jest w możliwość awaryjnego otwierania na klucz.

Sejf na klucz czy z zamkiem elektronicznym? Który wybrać?

Nie ma rozwiązań doskonałych, więc szukając sejfu dla siebie, dopasuj go jak najlepiej do swoich potrzeb. Rozważ kilka aspektów, które są kluczowe dla Twojej wygody oraz bezpieczeństwa użytkowania tego urządzenia. Odpowiedz sobie na kilka najważniejszych pytań.

Jak często będziesz otwierać sejf?

Jeśli planujesz przechowywać w nim przedmioty, do których nie potrzebujesz stałego dostępu, wybór zamka nie ma większego znaczenia. Otwieranie sejfu raz w miesiącu lub kilka razy do roku nie będzie rzutowało na komfort użytkowania. Zadbaj jedynie o właściwe przechowywanie kluczyka lub zanotowanego kodu dostępu. Jeśli jednak chcesz korzystać z niego często, raz lub kilka razy dziennie, dokładnie przemyśl kwestię zamka. Niewątpliwie ogromnym plusem będzie szybkość i łatwość obsługi modelu elektronicznego. Jeśli jednak nie masz głowy do zapamiętywania kodów, wybierz zamek na klucz. Wystarczy, że będziesz go zawsze mieć pod ręką.

Ile osób będzie korzystało z sejfu?

Jeśli jesteś jego jedynym użytkownikiem, wybór zamka zależy od Twoich upodobań. W przypadku, w którym planujesz udostępnić skrytkę dla kilku osób, warto rozważyć sejf na kluczyk. Będziesz mieć pełną kontrolę nad tym, kto nim dysponuje. W razie potrzeby poprosisz o jego zwrot, bez konieczności zmieniania kodów dostępu do urządzenia i zapamiętywania ich na nowo.

Jakie jest przeznaczenie sejfu?

Jeśli potrzebujesz sejfu do pokoi hotelowych, niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie urządzeń z zamkiem elektronicznym. Unikniesz problemów ze zagubionymi kluczykami. Będziesz także mieć pewność, że każdy poradzi sobie z ich obsługą. W biurze łatwiej będzie Ci kontrolować osoby mające dostęp do skrytki, jeśli wręczysz klucz upoważnionym pracownikom.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w domu

Każdy posiadacz domowego sejfu na klucz lub z zamkiem elektronicznym powinien stosować się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie chwal się jego posiadaniem. Tego typu urządzenia są coraz bardziej powszechne, ale wciąż kojarzą się z zamożnością i przyciągają uwagę. Nie opowiadaj o skrytce najmłodszym członkom rodziny, bo szybko podzielą się taką informacją z kolegami i koleżankami. Poczekaj, aż Twoje dzieci i wnuki podrosną, żeby w pełni zrozumieć znaczenie dyskrecji.

Gdzie zamontować sejf w domu?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na sejf na klucz, czy z zamkiem elektronicznym, zadbaj o odpowiednie miejsce do jego montażu. Umieść je w takim otoczeniu, żeby nikt nie był świadkiem otwierania skrytki. Nie warto pobudzać wyobraźni i inspirować kradzieży. Pamiętaj, że informacje bardzo szybko się rozchodzą, a nieintencjonalna uwaga rzucona mimochodem może kogoś zainspirować do kradzieży. Unikaj pomieszczeń, w których przebywa na co dzień duża ilość osób. Miejsce powinno być dla Ciebie łatwo dostępne, tak żebyś miał możliwość otwierania skrytki w każdej chwili, z dala od oczu gości i domowników.

Jeśli wciąż się wahasz, najlepszym rozwiązaniem będzie zasięgnięcie porady u specjalisty, który najlepiej dostosuje urządzenie do Twoich potrzeb.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium