Szafa pancerna, po co i dla kogo?
Szafa pancerna, po co i dla kogo?

Czy warto zainwestować w szafę pancerną?

Jeśli chodzi o bezpieczne przechowywanie dokumentów, to podstawą jest umieszczenie ich w miejscu niedostępnym dla przypadkowych osób. Tylko uprawnieni pracownicy powinni mieć możliwość korzystania z poufnych danych. Zazwyczaj szafy pancerne to wysokie metalowe meble wyposażone w zamek antywłamaniowy. Najczęściej stosuje się zamek na klucz, ale istnieją również zamki elektroniczne i szyfrowe. Szafa pancerna musi być wykonana z najwyższej jakości materiału, a zamek powinien być odporny na działanie włamywaczy używających takich narzędzi jak wiertarki czy łomy.

Szafa pancerna to bezpieczne miejsce do przechowywania dokumentów, co jest ważne szczególnie w sektorze finansowym. Oprócz podstawowej funkcji składowania cennej dokumentacji, pełni również funkcję wysokiego zabezpieczenia.

Szafy pancerne to specjalny rodzaj sejfu, który nie tylko chroni przechowywane przedmioty przed kradzieżą, ale także zapewnia dodatkową ochronę w przypadku pożaru. Podstawową różnicą pomiędzy szafami pancernymi a zwykłymi sejfami jest to, że te pierwsze wyposażone są w automatyczny system ochrony przeciwpożarowej, w skład którego wchodzi wkład ognioodporny oraz system zraszający.

Zastosowanie szaf pancernych – szafy metalowe na dokumenty niejawne i dokumenty poufne

Szafy pancerne znajdują zastosowanie w wielu różnych miejscach – można je znaleźć w domach, biurach i instytucjach. Służą do przechowywania cennych dokumentów, biżuterii i innych wartościowych przedmiotów. Szafy pancerne mogą być również wykorzystywane jako meble do przechowywania różnego rodzaju sprzętu: komputerów, maszyn biurowych i innych rzeczy. Szafy pancerne mogą być instalowane w bankach, hotelach i innych instytucjach, w których konieczne jest przechowywanie dużych ilości pieniędzy lub papierów wartościowych.

Szafy pancerne wyposażone są w specjalny system zabezpieczeń, który uniemożliwia dostęp do nich osobom nieupoważnionym, takim jak włamywacze lub przestępcy, którzy zamierzają ukraść ich zawartość. Szafy pancerne wyposażone są w kilka warstw ochrony przed kradzieżą – mają wzmocnioną konstrukcję (składają się głównie z litej stali), zamki antysabotażowe (nie można ich przewiercić) oraz systemy alarmowe wykrywające próby siłowego wejścia.

Szafy pancerne służą do przechowywania cennych i wrażliwych materiałów. Szafy pancerne z zamkiem klasy S2 służą do przechowywania gotówki, obligacji, papierów wartościowych i innych wartościowych przedmiotów.

  • Najczęściej spotykanym typem szafy pancernej jest sejf, który ma zamek elektroniczny lub mechaniczny. Zamek elektroniczny jest zazwyczaj droższy od mechanicznego, ale zapewnia większą ochronę przed dostępem osób niepowołanych do zawartości sejfu;
  • Szafy pancerne stosowane są również w szpitalach, aptekach i innych placówkach medycznych (na przykład bankach krwi). Szafy pancerne z zamkiem szyfrowym są tu wykorzystywane do przechowywania dokumentacji medycznej – wszelkie informacje o pacjentach muszą być chronione przed nieuprawnionym dostępem pracowników tych instytucji;
  • Szafy pancerne stosowane są w bankach i innych instytucjach finansowych – przechowuje się w nich gotówkę i cenne dokumenty. Ponadto stanowią one dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżą z samego banku;
  • Szafy pancerne można zamontować również w domu – zabezpieczą one cenne przedmioty przed kradzieżą lub włamaniem.

Zgodnie z obowiązkiem RODO, wszystkie firmy i biura mają obowiązek posiadania szafy pancernej. Jest to bezpieczne miejsce do przechowywania danych należących do innych osób. Szafy pancerne mogą być wykorzystywane do przechowywania informacji wrażliwych, takich jak dokumenty finansowe (na przykład faktury, paragony itp.), ale także dokumenty zawierające dane osobowe, na przykład dokumentacja medyczna czy akta studentów.

Szafy pancerne są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, co sprawia, że łatwo znaleźć taką, która będzie odpowiadała naszym potrzebom. Ponadto na rynku znajdziemy różne rodzaje zamków, dzięki czemu można wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do indywidualnej sytuacji. Są to między innymi zamki elektroniczne, które chronią przed nieautoryzowanym dostępem lub zamki z podwójnym ryglem, które uniemożliwiają dostęp w przypadku przyłożenia do nich siły (na przykład poprzez odcięcie zamka).

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium