Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że apteki, placówki medyczne i hurtownie leków mają obowiązek przechowywania określonych preparatów z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Wyłącznie leki odpowiednio dawkowane i z aktualnym terminem ważności mogą przyczynić się do poprawy zdrowia. Te, które będą użytkowane niewłaściwie, mogą stanowić poważne zagrożenie w rękach osób niepowołanych. Dlatego tak ważna jest ich ochrona. W szczegółowych wytycznych dotyczących wyposażenia aptek i punktów medycznych sprecyzowano, że do przechowywania substancji zagrażających zdrowiu powinien służyć sejf. Jakie leki należy przetrzymywać w szczególnych warunkach? Jaki sejf wybrać do zabezpieczenia tych preparatów? Odpowiadamy!
Bezpieczeństwo w aptekach i placówkach medycznych
W aptekach oraz wszelkiego rodzaju punktach medycznych nie brakuje środków farmaceutycznych, które wymagają szczególnej ochrony. Ze względów bezpieczeństwa nie mogą one być przechowywane w taki sam sposób jak inne. Właściciele aptek lub osoby zarządzające ewidencją leków w szpitalach czy przychodniach są obarczone pełną odpowiedzialnością nie tylko za ich prawidłową utylizację. Nieodpowiednie zabezpieczenie środków farmaceutycznych, określonych w rozporządzeniu, może skutkować poważnymi konsekwencjami. To samo dotyczy właścicieli hurtowni zajmujących się dystrybucją leków, którzy również powinni dbać o odpowiednią ochronę tego typu środków. Bezpieczeństwo w aptece, placówkach medycznych i wszystkich punktach, w których znajdują się narkotyki i leki odurzające, jest bardzo ważne. Szczególnie dotyczy to miejsc, w których jest duża rotacja osób. Dlatego zastanawiając się, jaki sejf wybrać, warto zwrócić uwagę na jego przeznaczenie.
Przechowywanie leków i środków odurzających
Na szczególne zasady ostrożności w kwestii przechowywania środków farmaceutycznych zasługują leki przeterminowane oraz zepsute. Do tej grupy zaliczyć należy też preparaty zawierające substancje odurzające, psychotropowe i prekursory grupy I-R. Muszą one być odpowiednio zabezpieczone, poprzez umieszczenie ich w pojemnikach z dokładnym opisem. Zgodnie z rozporządzeniem tak przygotowane środki powinny być magazynowane w oddzielnym, zamykanym pomieszczeniu. Co więcej, muszą one być przechowywane w przeznaczonych do tego metalowych szafach lub sejfach, trwale przymocowanych do ściany lub podłogi.
Na tym ochrona się nie kończy. Każda apteka zobowiązana jest do prowadzenia szczegółowej księgi kontroli leków narkotycznych, które posiada na stanie. Jest ona weryfikowana na bieżąco przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Ewidencja wraz z innymi dokumentami również powinna być przechowywana w odpowiednim miejscu. Poniżej znajdziesz przydatne informacje, które podpowiedzą, jaki sejf wybrać do apteki lub placówki medycznej.
Sejf – skuteczny sposób na zabezpieczenie środków farmaceutycznych
Odpowiednie zabezpieczenie leków wymaga zastosowania stworzonych specjalnie do tego celu metalowych skrytek. Rozporządzenie nie określa, jakie dokładnie wymagania powinien spełniać sejf do przechowywania preparatów w aptekach i placówkach medycznych. Ponieważ ma on głównie zabezpieczać przed kradzieżą, najczęściej do tego celu wykorzystuje się skrytki o trzech najniższych klasach odporności na włamanie. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku sejfy antywłamaniowe, z gwarancją ogniotrwałości w razie pożaru.
Skrytka ma nie tylko chronić przed kradzieżą lekarstw oraz innych środków. Powinna też gwarantować możliwość przechowywania ich we właściwych warunkach. Dobrze jest, aby sejf zapobiegał nadmiernej wilgoci oraz nagłym zmianom temperatur. Jeżeli zastanawiasz się, jaki sejf wybrać do zabezpieczenia preparatów farmaceutycznych, dobrym rozwiązaniem będzie również sejf-lodówka. Gwarantuje on przechowywanie leków w konkretnej temperaturze. Można ją regulować od kilku do kilkunastu stopni. Komora chłodząca wewnątrz sejfu dodatkowo utrzyma odpowiednie warunki termiczne.
Jaki sejf wybrać do przechowywania dokumentów medycznych?
Jak już wcześniej wspominaliśmy, nie tylko leki i środki odurzające wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. W aptekach i placówkach medycznych równie ważna jest ochrona dokumentów. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia przepisów związanych z przetwarzaniem i ochroną danych osobowych pacjentów, a także ze względu na poufne informacje dotyczące na przykład ewidencji leków. Należy zwrócić uwagę, że w placówkach medycznych bądź aptekach pojawia się duża liczba pacjentów. Do tego dochodzi stale rotująca kadra pracownicza. Zamieszanie wywołane ciągłymi zmianami sprzyja kradzieżom lub zagubieniu istotnych dokumentów. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Z tego względu warto zastanowić się, jaki sejf wybrać do przechowywania poufnych danych. Najlepiej sprawdzają się do tego sejfy do zabezpieczania dokumentów. Stalowa konstrukcja, wyposażona w zamek kluczowy lub elektroniczny, stanowi doskonałą ochronę przed ujawnieniem tajnych informacji.